Skip to content Skip to footer

Istorija

Festivalio pradžia siejama su Raubonių vandens malūno, karšyklos-verpyklos atgimimu. Būtent tada grupelei aktyvių žmonių ir kilo mintis surengti festivalį, kuris reprezentuotų menus, amatus ir muziką.
Ši idėja išaugo į tradicinį renginį. Su kiekvienais metais festivalis vystosi, tobulėja, darosi patrauklesnis, pritraukia būrį naujų dalyvių.

2019 metais festivalis vyko dvi dienas ir pristatė naujieną – pirtis. Visi norintys galėjo išbandyti ypatingai malonią vilnonę pirtį. Viso festivalio metu netrūko smagios tradicinės muzikos ir dainų: savo koncertines programas žiūrovams dovanojo įvairūs folkloro ansambliai, grupės bei sutartinių giedotojos iš visos Lietuvos. Vakare, dangų nušvietė įspūdingas ugnies šou!

2020 metais vyko V-asis festivalis – dviejų dienų renginys, kurio dalyviai galėjo susipažinti su įvairiais amatais, išbandyti ir patirti dar neatrastus dalykus. Pirčių kiemelyje buvo galima išbandyti vilnonę pirtį ir pirčių SPA, susipažinti su pirtininkystės tradicijomis. Šventės metu dėmesys skirtas ir mažiesiems – vaikų kiemelyje netrūko linksmų žaidimų. Festivalyje vyko Pasvalio krašto kulinarinio paveldo pristatymas. Jį pristatė net 4 bendruomenės: Atžalyno bendruomenė kvietė paragauti saldėsių – rožyčių, gaminamų iš žagarėlių tešlos, Daujėnų bendruomenė vaišino „Patalkių koše“, Namišių bendruomenė vaišino retai kur įmanomu gauti patiekalu – krekenu, o Raubonių bendruomenės moterys kvietė paragauti pačių skaniausių „Raubonių virtienių“. Šventėje koncertavo meno kolektyvai, sukviesti iš įvairių šalies vietovių, vyko teatro pasirodymai, paskaitos. Šventę vainikavo grupė „Thundertale“ bei įspūdingas ugnies šou.

2021 metais VI-asis festivalis pasuko laiko ratą šimtą metų atgal, kai malūno savininku buvo įvardintas ponas Jonas Ribbe. Festivalį atidarė Pasvalio Gintaro Kutkausko ir studijos „Drãma“ aktoriai parodę spektaklį „Krašto paveikslėliai“. Smetonišku laikmečiu alsuojančiame renginyje netrūko elegantiškų damų ir žavių ponų. Vyko senovinių automobilių važiuotynės, kurias surengė klubas „Retro Broliai“. Visą dieną netrūko skambių dainų bei pramogų. Vakarą vainikavo Vaida Genytė, Egidijus Bavikinas ir pučiamųjų sekstetas „Brass Bravo“. Antrąją dieną žiūrovus džiugino Krekenavos teatras „Avilys“, lektorės Rasos Čirienės paskaitos ir, žinoma, jaunimas iš Vaškų – grupė „Gers“.

2022 m. septintasis tarptautinis amatų ir meno festivalis „Vilnonės dienos“ vėl pakvietė į Raubonis. Šį kartą festivalis persikėlė iš rudens pradžios į vasaros pabaigą. Svarbiausiu festivalio akcentu tapo teatralizuotas malūno atidarymas po rekonstrukcijos. Festivalį bei atkurtą malūną aplankė daugelis, dalyviai sugužėjo ne tik iš visos Lietuvos, atvyko ir iš kaimyninės Latvijos. Pirmą kartą festivalyje dalyvavo kolektyvas iš Latvijos, Ceraukstes folkloro ansamblis „Laukam pāri“.
Festivalyje buvo gausu įvairių kolektyvų pasirodymų: folkloro ansamblių, teatrų, liaudiškos muzikos kapelų. 
Ir antroji festivalio diena buvo pilna muzikos ir amatų. Rytą pradėjo tradicinės muzikos muzikantai „Tam Kart᾽“. Tęsė folkloro ansamblis „Tatula“. Paskaitą skaitė ir patarimus visiems dalino žolininkas Virginijus Skirkevičius. Vėliau savo pasirodymą surengė Krekenavos teatras „Avilys“, o festivalį uždarė Sauliaus Petreikio Trio programa.
Festivalyje veikė fotografijos paroda „Lietuvos malūnai“, kurią surengė pumpėnietis menininkas Virginijus Navalinskas. O foto nuotraukų paroda iš buvusio malūno valdytojo P. Pauros šeimos archyvų nukėlė į tą laikotarpį, kada Raubonių malūnas gyvavo ir buvo puikiai žinomas.